İçeriğe geç

Türkiye 2018 Kitap Verileri

İlk paylaşmak istediğim istatistik Yayıncılar Birliği’nin yayınlamış olduğu bandrol verileri.

Geçtiğimiz yıl yani 2018 yılı başlarında Türkiye 2017 rakamlarını yine sayfamda derleyip paylaşmıştım. Üçüncü ayda olmamıza rağmen bazı rakamların geçen haftalarda açıklanması ile birlikte yeni fırsat bulup ve derleyebildiğim 2018 rakamlarına gelin şöyle bir bakalım.

2018 yılında yaklaşık 4 bin yayıncı bandrol almış. Tabi bu 4 bin içinde yayınevlerinin haricinde bireysel başvurular da var, tek seferlik bandrol alan yayınevi de var.

2018 yılında 410 milyonun üzerinde kitap basılmış ve 2017’ye oranla yaklaşık %1 lik bir artış gözükmekte.

Basılan kitapların %36,2’ini yetişkin yani araştırma, inceleme, edebiyat, sanat, akademik ve inanç kitapları oluştururken, %10’nunu çocuk ve gençlik kitapları, %1,4’ünü ithal kitaplar ve %52,4’ünü de eğitim alanındaki kitaplar oluşturuyor.

2018’de basılan eğitim kitaplarının %52’den fazla olması, toplamda üretilen kitap sayısı ile okur karşılaştırmasında lütfen yanıltmasın. Çünkü kültür kitaplarında geçen yıla oranla düşme var demektir.

Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk’ün açıklamalarına göre de şu veriyi paylaşmak isterim. 2018 yılında yeni başlık adedi yani yeni çıkan kitap sayısı 67.135’e yükselerek geçen yıl yaklaşık 60 bin olan yeni kitap sayısına göre ortalama  %11’lik bir artış göstermiştir. Kısacası okuyandan çok yazan var diyebiliriz. Ayrıca Kocatürk perakende pazar büyüklüğünün, 2017 yılına göre cari fiyatlarla %20,21 artış göstererek 6.965 milyon TL olduğunu ve enflasyondan arındırılmış fiyatlarla bakıldığında ise sektör büyüklüğünde aslında bir artış olmadığını vurguluyor.

Gecen yıl ki yazımda da değindiğim gibi yine sektör anlamında veri alabildiğimiz iki site olan kitapyurdu.com ve idefix.com un da bazı verilerini paylaşmak isterim.

İdefix yine son 6 aylık verilerine göre en cok kitap satın alınan şehirleri şu şekilde sıralıyor. 2,08 okuma endeksi ile Ankara ilk sırada ve Ankara’yı 1,92 okuma endeksi ile İstanbul takip ediyor. Listenin 3. sırasında ise 1,54 okuma endeksiyle Eskişehir bulunuyor. İzmir, Tunceli, Muğla, Çanakkale, Karabük, Kocaeli ve Kırklareli de sırasıyla en çok kitap okuyan 10 şehir arasında yer alıyor.

Kitapyurdu.com un paylaştığı ve dikkatimi çeken bir diğer konu da alışveriş şekli. Geçen yıl %39 luk bir oran mobilden sipariş verirken bu sene %49 luk bir oranı görüyoruz. Bu da e-ticarette mobil uygulamaların nasıl bir hızla yer ettiğini gösteriyor. Ve en çok sipariş veren yaş gurubu ise 25-34 yaş aralığı olduğu da paylaşılmış.


2019 yılında daha çok okumak dileğiyle…

Tarih:Tüm Yazılar

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.